UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

اردیبهشت 94 – خیریه دهش پور؛ قدرت یک ایده

23 april 2015 Behnam Daheshpourبه مناسبت روز بین المللی کتاب، آقای لوییس، هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران، از موسسه خیریه بهنام دهش پور بازدید کرد

 

زمانی گفته شده که: "در بین صفحات هر کتابی، جایی دوست داشتنی برای ماندن وجود دارد."

 

زمانی که هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران تصمیم گرفت تا از خیریه بهنام دهش پور به مناسبت روز بین المللی کتاب، که هر ساله در3 اردیبهشت گرامی داشته می شود، بازدید کند، ایده ی ساده ای در ذهن داشت: که چند نسخه کتاب به کتابخانه خیریه دهش پور اهدا کند، تا شاید کودکانی که در حال درمان هستند لحظاتی از واقعیت فرار کرده و بتوانند دنیایی را که دوست دارند تجسم کنند.

 

موسسه خیریه ی دهش پور سازمانی غیر دولتی است که از یک ایده که توسط شخص بهنام مطرح شده بود، آغاز به کار کرد. بخشیدن و مراقبت ایده های بهنام برای شروع به کار این موسسه خیریه بود.

23 april 2015 behnam. GL. Bookآقای لوییس از کودکانی که در این موسسه در حال درمان بودند هم بازدید کردند

 

بهنام دهش پور در سن 17 سالگی مبتلا به سرطان شد و پس از سال ها درمان در انگلیس، کانادا و ایران سرانجام در سن 21 سالگی در تهران درگذشت.

 

اما بهنام قبل از فوتش بر این باور بود که تمامی بیماران مبتلا به سرطان باید با احترام درمان شوند و از بهترین درمان ممکن بهره ببرند. این ایده زمانی به ذهن بهنام رسید که می دید بیماران زیادی برای معالجه به بیمارستان شهدای تجریش مراجعه می کنند و در صف هایی طولانی و در ساختمانی نیمه کاره منتظر درمان خود هستند. بهنام به کمک دوستان خود، سالهای آخر زندگیش را به جمع آوری کمک از طریق برگزاری کنسرت، برنامه های خیریه و فروش شمع در خانه اش گذراند.

 

زمانی که دوستانش از او می پرسیدند که چرا به جای استراحت در خانه شمع درست می کند و می فروشد، وی پاسخ داد: "قیمت هر شمع با یک لیوان آب برابری می کند اگر هر شخص کمک کند تا یک لیوان آب پر شود به زودی اقیانوسی از آب برای بیماران فراهم خواهد شد."


 

23 april 2015 Behnam staffموسسه خیریه دهش پور از طریق کمک های مردمی، فعالیت می کند

 

پس از فوت بهنام، مادرش خانم شهلا لاجوردی تمام دوستان و اقوام را گرد هم آورد تا با تاسیس موسسه خیریه دهش پور راه بهنام را ادامه دهد. امروز این موسسه ارزشمند به بیش از 7 هزار بیمار جوان زیر 15 سال بدون توجه به قوم، ملیت، دین و نژاد خدمات درمانی ارائه می دهد. این مرکز با حمایت حامیان سخاوتمند،مردم، کارکنان اصلی و داوطلبان مشتاق به کار خود مشغول است.

 

23 april 2015 GL.Noteآقای گری لوییس به نمایندگی از خانواده سازمان ملل متحد در ایران، یکی از کتاب های اهدایی را امضا کردند

 

آقای لوییس در خلال بازدید خود گروهی از کارمندان، داوطلبان و بیماران مبتلا به سرطان این موسسه را نیز ملاقات کرد.

 

پیش از اتمام این بازدید آقای لوییس گفت: "در مقایسه با کار بزرگی که داوطلبان برای اداره ی این موسسه خیریه انجام می دهند اهدای این چند نسخه کتاب از طرف خانواده سازمان ملل در ایران کار بسیار کوچکی است. اما زمانی که به امروز نگاه می کنم تنها خدمات ارزشمند این موسسه را به یاد نمی آورم بلکه لبخندی که با دیدن این کتابها روی لبان کودکانی نقش بست را نیز به یاد خواهم آورد و من بسیار خوشحالم که این قهرمانان کوچک را از نزدیک دیدم."


Statements:

23 April 2015 irina bokovaClick here to read the message from UNESCO's Director-General for 2015.

 


Related links:

23 april 2015 Behnam D charityClick here to view Behnam Daheshpour's official website.

 

23 april 2015 Behnam GholakThe Behnam Daheshpour charity relies solely on donations from the public.  Many people in Iran will be familiar with the collection boxes in shops, airports and supermarkets as well as the colourfully painted Behnam Piggy Banks.

 


Related Stories:
icon-twitter2 Follow @GaryLewis

UN Resident Coordinator in Iran

 

Last modified onMonday, 04 April 2016 16:48
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time